Všeobecne sa vie to, že každý tréning sa skladá z viacerých blokov medzi ktoré patrí aj vyššie spomínané rozcvičenie. Patríš k tým, ktorí rozcvičenie preskakujú? Nemal by si. Preto ti uvádzame nasledovné dôvody prečo sa rozcvičovať.
Pomôžeš svojmu srdcu pripraviť sa na zaťaženie. Predstav si svoje srdce ako chladný motor auta keď si do neho sadneš v zime. Nemôžeš sadnúť a hneď na prvej rovnej ceste pridať na plný plyn. Rovnako je to aj s tvojím telom. Potrebuješ najskôr pomaly začať zvyšovať pulzovú frekvenciu, aby si mohol neskôr pracovať na plné obrátky. Rozcvičenie by si mal začať aeróbnym tréningom (cca 60-70% z maximálnej pulzovej frekvencie) a postupne sa prepracovať až k tomu, čo ťa čaká v hlavnej časti tréningu.
Chrániš tvoje kĺby pred zranením. Kĺby sú skvelý nástroj na pohyb, keď sú zdravé. Správnym rozcvičením si ich zdravé vieš udržať. Správne nastavené mobilizačné cvičenia pred tréningom dokážu udržiavať rozsah pohybu v kĺboch a dokážu ich pripraviť na nasledovné zaťaženie. POZOR!! Nemáme však na mysli statický strečing- ktorý môže byť naopak kontraproduktívny a môže mať za následok zvýšený počet zranení. Máme na mysli skôr dynamický strečing, v ideálnom prípade AIS strečing.
Zvýšiš svoju výkonnosť. Správnym a primerane dlhým rozcvičením môžeš aktivovať svoju myseľ aj telo. Dokážeš pripraviť svoje myšlienky na svoj tréning a tak po psychickej stránke maximalizovať potenciál výkonu. Zároveň vieš zvýšiť výkonnosť v hlavnej časti tréningu.
Rozcvičenie by malo byť súčasťou každého tvojho tréningu a mal by si si ho užívať. Maximalizuješ ním výkonnosť, predchádzaš zdraneniam a cvičiť sa ti bude omnoho lepšie.
Viacej o tom, ktoré cvičenie v rozcvičení zvoliť a aké protokoly rozcvičenia používame v našich tréningoch my, si napíšeme v ďalšom článku.
Viacej o tom, ktoré cvičenie v rozcvičení zvoliť a aké protokoly rozcvičenia používame v našich tréningoch my, si napíšeme v ďalšom článku.