Ako pracovať zdravšie a dlhšie?

Žijeme v dobe, kedy sa pri väčšine povolaní sedí. Sed je v podstate už naša prirodzená pozícia. Sedíme viacej, ako stojíme alebo sa hýbeme. Dá sa s tým niečo urobiť?


Áno, zažívame dobu, kedy sa už od školského prostredia adaptujeme na polohy, ktoré ešte pred pár desiatkami rokov pre nás neboli také bežné. Sedíme cestou do práce, sedíme v práci na stoličkách, sedíme po príchode z práce domov na gauči a sedíme celý svoj život. Teda, minimálne tí, ktorí majú takú prácu. Avšak to už je drvivé percento ľudí.


Nízke pohybové štandardy sú už aktuálne trend a s tým je spojený aj narastajúci počet bolestí v rôznych oblastiach tela ako napríklad kríže, krčná chrbtica či kĺby dolných končatín a samozrejme aj civilizačné ochorenia ako napríklad obezita.

Tým, že na nás negatívne vplýva pracovné prostredie, musíme hľadať spôsob, ako si ho prispôsobiť tak, aby sma mohli pracovať čo najzdravšie a najdlhšie.

Prinášame vám pár tipov ako na zdravšie a efektívnejšie pracovné prostredie:

  1. Výmena klasickej kancelárskej stoličky a stola za stoličku a stôl, ktorý umožňujú meniť rôzne telesné polohy počas dňa a nedovolia tak zostať v jednej pozícii príliš dlho
  2. Vytvorte si energetické prestávky podľa potreby napríklad 25 minút pracovať a 5 minút sa hýbať- pohybom myslíme ľahký strečing na tie časti tela, ktoré sa počas vašej práce najviac namáhajú (krk, vzpriamovače tela, zadné stehenné svaly)
  3. Čo najviac času trávte vonku prechádzkami, pokiaľ je to možné vymente aspoň v letnom počasí auto za bicykel alebo chodte do práce pešo
  4. Zacvičte si – ak už cvičiť chodíte, držíme vám palce, nech vám to vydrží. Ak ste začiatočník a potrebujete pomoc, vyhľadajte odborníka na danú problematiku
  5. Počas energetickej prestávky sa vždy napite vody. Voda pomáha telu sa hydratovať azároveň je telo sviežejšie a pružnejšie.

Veríme, že vám náš krátky článok pomôže zbaviť sa starostí a umožní vám efektívnejšiu prácu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *